Skip content

Siostry Matkowskie “Lela Pala Tute” – dziś premiera wyjątkowego projektu!

Siostry Matkowskie “Lela Pala Tute” – dziś premiera wyjątkowego projektu!

Dziś premiera niezwykłego projektu muzycznego! Siostry Matkowskie prezentują swoją debiutancką płytę „Lela Pala Tute”. Na płycie znajduje się muzyka cygańska niestylizowana. To tradycyjne, szlachetne brzmienie cygańskich utworów, które bazują na oryginalnych wykonaniach. Ten album to eklektyczny projekt, w którym splatają się bałkańskie brzmienia, węgierskie smyczki, rosyjskie romanse i elementy flamenco.

Są tu romanse polskich Romów, ale również rosyjskich, rumuńskich oraz węgierskich. Każda piosenka jest inna, chciałyśmy przede wszystkim uniknąć nudy i monotonii, choć o tę ostatnią w muzyce cygańskiej raczej trudno. To w miarę pełna kolekcja utworów, pokazujących różne oblicza cygańskiej muzyki, ale niosących w zasadzie jedno przesłanie: próbę opowiedzenia, co jest w tej kulturze najpiękniejsze – mówią Siostry

Album sióstr Matkowskich to idealna okazja, aby na nowo odkurzyć skoczne romskie tańce i pełne nostalgii utwory, które znamy z wcześniejszych wykonań m.in. Kayah & Bregovica. Tym razem usłyszymy je w oryginalne – po romsku. Na płycie znajdują się dwa utwory w języku polskim – „Lela Pala Tute” z tekstem napisanym przez Magdalenę Matkowską oraz „Dzelem Dzelem”, który jest hymnem romskim.

Siostry poza sceną zaangażowane są również w sprawy kultury cygańskiej i polskiej. Są absolwentkami Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Justyna Matkowska jest doktorantką na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pełnomocnikiem Wojewody Dolnośląskiego d.s. Mniejszości narodowych i etnicznych, a Magdalena Matkowska uczy cudzoziemców języka polskiego.

 

Tracklista “Lela Pala Tute”

1  Ederlezi (Traditional)

2  Ciri To Cirino (Traditional)

3  Bachciory (Traditional)

4  Kale Bala- Usti Usti- Joj Mamo (Traditional)

5  Pal So Gejan (Traditional)

6  Kibori- L’homme- Zuki Zuki (Traditional / Mahala Rai Banda)

7  Lela Pala Tute (Traditional)

8  Me Na Som Raniasa  (Traditional)

9  Kaj o Bergi  (Traditional)

10  Dzelem Dzelem  (Traditional)

11  Lela Pala Tute (PL) (Traditional /Magdalena Matkowska)

 

Pobierz lub odsłuchaj album „Lela Pala Tute”:

https://SonyMusicPoland.lnk.to/SiostryMatkowskie

KLIP „Lela Pala Tute”:

Wersja romska: http://vevo.ly/5Lo9Oy

Wersja polska: http://vevo.ly/xuFUqn

 

Posłuchaj Ederlezi:

https://www.youtube.com/watch?v=qk8ZrC3PuYA

 

***

http://siostrymatkowskie.com

https://www.facebook.com/siostrymatkowskie

https://instagram.com/siostry_matkowskie

https://twitter.com/sis_matkowskie