Skip content

Siostry Matkowskie na jednej scenie z duetem Kayah & Bregović!

Siostry Matkowskie na jednej scenie z duetem Kayah & Bregović!

Siostry Matkowskie na jednej scenie z duetem Kayah & Bregović!

Wschodzące gwiazdy polskiej sceny muzyki etnicznej – Siostry Matkowskie – wystąpią w roli suportu na koncercie Gorana Bregovicia i Kayah w czwartek (8.09) w Warszawie oraz przed koncertem Gorana Bregovicia w środę (7.09) we Wrocławiu. Dziewczyny wystąpią z repertuarem ze swojej debiutanckiej płyty – „Lela Pala Tute” wydanej w kwietniu tego roku.

Kayah i Bregovic pojawią się razem na scenie po raz pierwszy po 17-letniej przerwie. W 1999 r. zrobili furorę wspólną płytą, która z 700 tysiącami sprzedanych egzemplarzy stała się jednym z najpopularniejszych krążków w dziejach polskiej fonografii. Serbski muzyk z wielkim entuzjazmem odniósł się do pomysłu, aby to właśnie Siostry Matkowskie otwierały jego koncerty jego Wedding and Funeral Band z gościnnym udziałem Kayah. Dzięki temu publiczność zgromadzona we wrocławskiej hali „Orbita” i warszawskiej hali „Koło” będzie miała okazję porównać różne wykonania tych samych utworów – Siostry mają w repertuarze m.in. oryginalną, romską wersję piosenki „Ederlezi”, którą fani duetu Kayah & Bregović znają pod tytułem „Nie ma, nie ma ciebie”. W środowy i czwartkowy wieczór z pewnością nie zabraknie muzycznych emocji i wzruszeń!

Justyna i Magdalena Matkowskie od wielu lat są ambasadorkami kultury romskiej na polskiej scenie muzycznej. Dziewczyny od dzieciństwa obcują z muzyką – miłość do grania i śpiewania wyniosły z domu rodzinnego. Są laureatkami licznych konkursów, przeglądów oraz festiwali piosenki. W latach 2010 – 2011 były solistkami Cygańskiego Teatru Muzycznego „Terno” w Gorzowie Wielkopolskim pod kierownictwem Edwarda Dębickiego.

Siostry wykonują tradycyjną muzykę cygańską oraz muzykę bałkańską. Nie jest to jednak brzmienie biesiadne, a ambitne melodie z emocjonalnym przekazem. Można usłyszeć w nim charakterystyczne dla muzyki węgierskiej orkiestry smyczkowe, dla muzyki rosyjskiej gitarowe brzmienia eklektyczne połączone z elementami flamenco.

W czasie koncertów Matkowskie nie tylko śpiewają, ale również tańczą, wprowadzając publiczność w klimat cygańskiej zabawy. Siostry poza sceną również zaangażowane są w sprawy kultury cygańskiej i polskiej. Są absolwentkami Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Justyna jest doktorantką na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pełnomocnikiem Wojewody Dolnośląskiego d.s. Mniejszości narodowych i etnicznych, a Magdalena uczy cudzoziemców języka polskiego.

Pobierz lub odsłuchaj album „Lela Pala Tute”:

https://SonyMusicPoland.lnk.to/SiostryMatkowskie

 

KLIP „Lela Pala Tute”:

Wersja romska: http://vevo.ly/5Lo9Oy

Wersja polska: http://vevo.ly/xuFUqn

 

Posłuchaj Ederlezi:

https://www.youtube.com/watch?v=qk8ZrC3PuYA

 

***

FB Siostry Matkowskie: https://www.facebook.com/siostrymatkowskie

Instagram: https://instagram.com/siostry_matkowskie

Twitter: https://twitter.com/sis_matkowskie

http://siostrymatkowskie.com

 

 

FB Sony Music: https://www.facebook.com/sonymusicpoland/?fref=ts

Instagram: https://www.instagram.com/sonymusicpoland/?hl=pl

Twitter: https://twitter.com/sonymusicpl?lang=pl

http://www.sonymusic.pl/